Lago di Gada, Sirmione, Italy

Lago di Garda, alebo inak Gardské jazero je najväčšie jazero v Taliansku. Bolo vytvorené po poslednej ľadovej dobe Etschským ľadovcom, ktorého stopy sa ešte dnes veľmi výrazne zachovali. Severná úzka a dlhá časť pripomína fjord, ktorý obklopujú chrbty až 2 000 m vysoké.

Jazero sme obišli celé a všade sa bolo na čo pozerať. Najviac sa mi však páčilo mesto Sirmione, ktoré bolo na konci poloostrova, vbiehajúceho do jazera. Uličky Sirmione sú presne také, aké si ich človek vysníva. Majú v sebe kúsok romantiky z Verony, nádych talianskeho vidieka v podobe domácich reštaurácií a nechýba im ani výhľad na jazero, nad ktorým vyrástli zvlnené pahorky. Pôsobia idylicky a preto nie div, že Sirmione patrí medzi najobľúbenejšie mestá v okolí.

Toto mestečko sa považuje za stredovekú perlu, môžete tu nájsť Anjelský hrad, vychutnať si starobylé uličky očarujúceho mesta, alebo sa okúpať v jazere. Do Sirmione doporučujem ísť mimo sezóny (najlepšie v júni alebo v septembri) lebo počas sezóny sa do neho nemusíte ani dostať. Parkuje sa totiž ešte pred mestom a všetky parkovacie miesta sú často obsadené.

Z Bratislavy je to k brehom Gardského jazera do Sirmione asi 820 kilometrov, takže sa cesta dá zvládnuť pohodlne aj autom. My sme išli za 25 eur letecky Ryanairom do Bergama, tam sme si prenajali auto a pobehali celé okolie.

Môj tip: Pozor na prenájom auta – v Taliansku vám prenajmú auto, len ak máte embosovanú kartu (takú, na ktorej môžete ísť aj do mínusu a sú na nej plasticky vytlačené čísla). S bežnou kartou vám auto neprenajmú.

 

Directory

Find More  

Articles

Find More  

Výstup na Kjerag (Nórsko)

No ale pekne postupne. Výstup sme začali okolo desiatej ráno. Ale v ten deň pršalo a skaly boli klzké. Akoby to nestačilo, dostala som práve v tej sekunde ženské oné a začali mi silné bolesti. Manžel so staršou dcérou sa zhodli, že oni nejdú, lebo si vážia svoj život, nechcú sa šmyknúť na klzkej skale, a navyše nechcú zmoknúť, nachladnúť …

Continue reading  

Výstup na Trolltungu (Nórsko)

Vygooglila som si, že v Nórsku sú tri najzaujímavejšie skaly, na ktoré sa chodia kochať turisti – Trolltunga (známa ako vyplatený trolí jazyk, vyčnievajúci do priestoru na kilometrovou priepasťou), Kjerag (skala zaseknutá v kilometrovej výške medzi dvoma skalami) a Preikestollen – široká skala s taktiež desivou priepasťou. Na Preikestollen je vraj stúpanie ľahké, vyjdete aj v šľapkách, a je vždy …

Continue reading